ШКІДНИКИ ЗЕРНА

Довгоносик зерновий

Зерно під час зберігання піддаються атакам багатьох шкідників. Найбільш небезпечними і численними шкідниками зерна є комахи і павукоподібні.

Зі спостережень за втратами на складах зернових — пшениці та жита, перше місце серед шкідників займають комахи (жуки та метелики), а після них — кліщі. Нижче ми коротко викладемо інформацію щодо комах злаків на складах та елеваторах та продукти щодо запобігання зараженню зерна.

Зерновий довгоносик

Є найбільш поширеними та шкідливими комахами для пшениці, жита та інших злаків на складах.

Пошкоджені зернові завжди відносять до довгоносиків, бо торговці та фермери найбільше знайомі з ними.

Зерновий довгоносик - жук темно-коричневого кольору, циліндричної форми завдовжки 3-4 мм. Його голова витягнута вперед у вигляді довгого тонкого стовбура, яким він робить оверство у зерні та харчується. Перетинчасті крила зернового довгоносика не розвинені, тому літати не може. Однак його ноги розвинені і швидко пересуваються. За 3-4 хвилини він переміщається на 1 метр і таким чином шкідник переходить з одного складу на інший. Самка відкладає до 150 яєць за 3-4 місяці, але за сприятливих умов відкладає до 300 яєць. Після відкладання яєць самка живе ще кілька місяців. Вона відкладає 1 яйце в кожне зернятко. Його поміщають у спеціально прорізаний отвір, до борозенки зерна. Через 8-12 днів із яйця вилуплюється біла личинка, яка харчується ядром. Через 2 - 6 тижнів личинка перетворюється на лялечку, і через 10-14 днів з ядра виходить молодий довгоносик. Колір коричневий; зростання менше дорослої особини, що має темно-чорне забарвлення. Жук дає 3-4 покоління за рік. Один довгоносик може дати до 6000 особин. Він любить вологі, темні, непровітрювані місця, а також теплу та вологу їжу.

Рисовий довгоносик

Цей довгоносик дрібніший за зернову його довжина становить 2-5 мм. Його легко впізнати по 4 чітких плямах на крилах. Крила добре розвинені, тому при зберіганні легко літає та розноситься. Харчується пшеницею, житом, кукурудзою, ячменем та рисом. Оскільки він переважно міститься в рисі, від цього його і назвали рисовим довгоносиком. Долгоносик легко справляється із високим сухим кормом. Чутливий до низьких температур. Він більш плідний, ніж зерновий довгоносик, відкладаючи до 580 яєць за 3-4 місяці. Розвиток дорослої комахи триває 1-5 місяців.

Борошняний жук

Тіло борошняного жука червонувато-коричневого кольору та блискуче. Досягає довжини 3-3,5 мм. Його голова і тіло сильно поцятковані. Жорсткі крила рифлені. Жук-самка відкладає 358 - 978 безбарвних яєць розміром до 0,6 мм. Личинки вилуплюються залежно від температури та відносної вологості 6-13 днів. У личинці проводять 23-100 днів. Лялечка розвивається 7-12 днів. Комаха живе до 3 років, але відкладає запліднені яйця лише перший рік.

Мучний жук харчується пшеницею, житом, кукурудзою, ячменем і завдає велику шкоду, поширену як на елеваторах так і в складах зберігання населення.

Суринамський мукаєд

Тіло жука плоске, досягає 2,5-3 мм і має сірий колір. Особливість його в тому, що його нагрудний щит має 6 шипів з обох боків. Жорсткі крила рифлені. Самка відкладає 100-200 яєць. Протягом 7-10 днів вилуплюються рухливі личинки, які протягом 35 днів перетворюються на лялечок, а дозрілі комахи виходять із них через 6-20 днів. За 1 рік закладає яйця – 2 рази. Личинки комах харчуються битими та пошкодженими зернами. Втрати величезні. Його популяція в зерні, що самонагрівається, обмежена.

Огнівка - Зернова міль

Цей маленький метелик досягає 13-18 мм з розпростертими крилами. Дві третини переднього кінця передніх крил пофарбовані в червонувато-коричневий колір із мідним відливом, а решта, як і задні крила, — сріблясто-сірі.

Самка метелика зі зміною 150-200 яєць, що доходить до 400 яєць. Вони білі, овальні, розміром 04-05 мм. Яйця вилуплюються невдовзі, через 2-4 дні. Личинки сягають 3 мм. Основний колір гусениці – здоровий овочевий колір. Голова світло-коричнева. Личинка зберігається разом із зародком пшеничного зерна. За 25-40 днів до 4-х разів лущиться, потім лялька. Лялечка завдовжки 6-6,5 мм. Розвивається за 30-40 днів. Зимує цей ворог личинкою та лялечкою. Є на складі та викликає значні збитки.

Малий зерновий жук

Малий зерновий жук є головним ворогом зернових та насіння. Він практично повністю руйнує зерна, залишаючи лише частину шкаралупи. Личинки руйнують близько 30% клейковини зерна. За добу жуки знищують кількість зерна, що дорівнює їх масі. У великої популяції жуків-зернівок зерно набуває характерного медового запаху цвілі.

Для захисту зерна в період зберігання компанія Байєр виробила інсектицид контактно-кишкової дії.

К-Обіоль ЕС25
К-Обіоль ЕС25 обробка порожніх складів
К-Обіоль УЛВ6
К-ОбіольУЛВ 6 обробка зерна

К-Обіоль це сучасна перетроїдна формуляція діюча речовина якої дельтаметрин та синергіст піпероніл бутоксид. Дана формуляція забезпечує біологічну ефективність проти шкідників хлібних запасів і не викликає звичності у комах (резистентності).

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *